World Amateur Championship Tourney in Ekaterinburg Heats Up

By Alexey Sukachev

The 2019 world amateur championship is presently under way in Ekaterinburg, Russia, which is rightfully labeled as Ural’s first boxing hotbed. After almost two thirds of the tourney, the championship is about to enter its most important rounds – quarterfinals (on Wednesday), semifinals (on Friday) and finals (on Saturday) – with Thursday being the championship’s single day off.

As always, the Cuban national team is the absolute favorite to win the overall championship with the likes of Lazaro Alvarez, Roniel Iglesias Sotolongo, Arlen Lopez, Julio Cesar La Cruz and Erislandy Savon.

However, not everything is going smoothly for the legendary island nation. #1 ranked flyweight Yosbani Veitia has sensationally lost to Galal Yafai, a representative of the legendary family, whose brothers Gamal and Khalid have been enjoying success as prizefighters.

Team USA is now represented by just two remaining fighters in Richard Torrez and KeyShawn Davis. The former has scored the fastest knockout of this round against Croatian Marko Milun.

galal-yafai

RESULTS

52 kg (Flyweights)
1. Galal Yafai (England) – #1 Yosbani Veitia Soto (Cuba) – 5:0
2. Billal Bennama (France) – #8 Vasiliy Egorov (Russia) – 5:0
3. #5 Daniel Panev Asenov (Bulgaria) – Michael Angeletti (USA) – 5:0
4. Shakhobidin Zoirov (Uzbekistan) – Azat Usenaliev (Kazakhstan) – 5:0
5. Saken Bibossinov (Kazakhstan) – #3 Yuberjen Rivas Martinez (Colombia) – 5:0
6. #6 Artur Hovhanissyan (Armenia) – Masud Yusifzada (Azerbaijan) – 5:0
7. Carlo Paalam (Philippines) – Jo Se Hyong (South Korea) – 5:0
8. #2 Amit (India) – Batukhan Citfci (Turkey) – 5:0

57 kg (Bantamweights)
1. #1 Lazaro Jorge Alvarez Estrada (Cuba) – Dorin Bucsa (Moldova) – 5:0
2. #8 Albert Batyrgaziev (Russia) – Mirko Jehiel Cuello (Argentina) – 5:0
3. #5 Kavinder Singh Bisht (India) – Arslan Khataev (Finland) – 3:2
4. #4 Peter McGrail (England) – Tayfur Aliev (Azerbaijan) – 5:0
5. #3 Tsendbaatar Erdenbat (Mongolia) – Roland Galos (Hungary) – 5:0
6. #6 Kurt Walker (Ireland) – Eric Robin Basran (Canada) – 5:0
7. #7 Mirazizbek Mirzakhalilov (Uzbekistan) – Mohamed Hamout (Morocco) – 4:1
8. #2 Kairat Yeraliev (Kazakhstan) – Chatchai Butdee (Thailand) – 3:2
 
63 kg (Light welterweights)
1. #1 Andy Cruz Gomez (Cuba) – Zakir Safiullin (Kazakhstan) – 5:0
2. #8 Ilya Popov (Russia) – Harry Garside (Australia) – 4:1
3. Wanderson De Oliveira (Brazil) – Daisuke Narimatsu – 3:2
4. Manish Kaushik (India) – #4 Chinzorig Baatarsukh (Mongolia) – 5:0
5. #3 Hovhannes Bachkov (Armenia) – Jose Manuel Viafara Fori (Colombia) – 5:0
6. #6 Leonel De Los Santos (Dominican Republic) – Luke McCormack (England) – 3:2
7. #7 Keyshawn Davis (USA) – Michael Matthew Alexander (Trinidad and Tobago) – 5:0
8. #2 Sofiane Oumiha (France) – Bakhodur Usmonov (Tajikistan) – 4:1

69 kg (welterweights)
1. #1 Roniel Iglesias Sotolongo (Cuba) – Necat Ecinci (Turkey) – 5:0
2. #8 Andrey Zamkovoy (Russia) – Wyatt Sanford (Canada) – 5:0
3. #5 Rohan Polanco (Dominican Republic) – Filip Wachala (Poland) – 5:0
4. #4 Ablaikhan Zhussupov (Kazakhstan) – Nick Bier (Germany) – 5:0
5. #3 Bobo-Usmon Baturov (Uzbekistan) – Delante Johnson (USA) – 5:0
6. #6 Eshash Zeyad (Jordan) – Bayarkhuu Ganbataar (Mongolia) – 5:0
7. #7 Sewonrets Okazawa (Japan) – Chemseddine Kramou (Algeria) – 5:0
8. #2 Pat McCormack (England) – Lasha Guruli (Georgia) – 5:0

75 kg (Middleweights)
1. #1 Arlen Lopez Cardona (Cuba) – Euri Cedeno (Dominican Republic) – 4:1
2. #8 Gleb Bakshi (Russia) – Micael Nevin (Ireland) – 3:2
3. #5 Hebert Da Conceicao Souza (Brazil) – Fanat Kahramonov (Uzbekistan) – 3:2
4. #4 Salvatore Cavallaro (Italy) – Vitaliy Bondarenko (Ukraine) – 5:0
5. #3 Tursynbay Kulakhmet (Kazakhstan) – Javier Martinez (USA) – 5:0
6. Arman Darchinyan (Armenia) – #6 Andrej Csemez (Slovakia) – 5:0
7. Mousavi Seyedshahin (Iran) – Tanglatihan Tuohetaerbieke (China) – 5:0
8. Eumir Marcial (Philippines) – #4 Murbek Bekzhigit Uulu (Kyrgyzstan) – 5:0

81 kg (Light heavyweights)
1. #1 Julio Cesar La Cruz (Cuba) – Gaetan Ntambwe (France) – 5:0
2. #8 Georgiy Khushitashvili (Georgia) – Mikhail Daugalivets (Belarus) – 5:0
3. Bekzad Nurdualetov (Kazakhstan) – #5 Keno Machado (Brazil) – 4:1
4. Bayram Malkan (Turkey) – #4 Ibragim Bazuev (Germany)– 3:2
5. Jerome Joseph-Pampellone (New Zealand) – #3 Abdelrahman Salah Orabi (Egypt) – 5:0
6. #6 Joseph Whittaker (England) – Nuryagdy Nuryagdiev (Turkmenistan) – 5:0
7. Dilshodbek Ruzmetov (Uzbekistan) – Paul Andrei Aradoaie (Romania) – 5:0
8. #2 Loren Alfonso Dominguez (Azerbaijan) – Umar Dzambekov (Austria) – 4:1

91 kg (Heavyweights)
1. #1 Erislandy Savon Cotilla (Cuba) – Alexander Bwambale (Sweden) – 5:0
2. Radolsav Pantaleev (Bulgaria) – Tadas Tamashauskas (Lithuania) – 3:2
3. #5 Muslim Gadzhimagomedov (Russia) – David Kieran Nyika (New Zieland) – 5:0
4. #4 Clarke Cheavon (England) – Henrik Sargsyan (Armenia) – 3:1
5. #3 Vasily Levit (Kazakhstan) – Marat Grigoryan (Ukraine) – 5:0
6. Hussein Iashaish (Jordan) – Ammar Riad Abduljabbar (Germany) – 5:0
7. #7 Julio Cesar Castillo Torres (Ecuador) – Adam Hamori (Hungary) – 5:0
8. Sanjeet Sanjeet (India) – #2 Sanjar Tursunov (Uzbekistan) – 4:1

91+ (Super heavyweights)
1. #1 Kamshybek Kunkabaev (Kazakhstan) – Ayoub Ghadfa (Spain) – KO 2 (2:46 – R2)
2. #8 Nelvie Tiafack (Germany) – Chouaib Bouloudinats (Algeria) – 5:0
3. Mahammad Abdullayev (Azerbaijan) – #5 Yousry Rezik Mustafa (Egypt) – 3:2
4. Justis Huni (Australia) – Nigel Paul (Trinidad and Tobago) – 5:0
5. Frazer Edward Clarke (England) – #3 Mourad Aliyev (France) – 4:1
6. #6 Maxim Babanin (Russia) – Gurgen Hovhannesyan (Armenia) – 5:0
7. Richard Torrez (USA) – Marko Milun (Croatia) – TKO 1 (2:25 – R1)
8. #2 Bakhodir Jalolov (Uzbekistan) – Rogava Tsotne (Ukraine) – 5:0

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*